Som vinterbadere øver vi os i at trække vejret roligt i det kolde vand. Det betyder nemlig, at vi kan blive i vandet i længere tid.
De fleste vil opleve en gispende vejrtrækning, når kroppen møder vandet, men ved at kontrollere vejrtrækningen vil de fleste opleve, at kroppen falder til ro igen efter ca. 20 sekunder. Det giver derfor mening for vinterbadere at tænke over og være bevidst om vejrtrækningen.
En anden fordel ved at meditere er, at det kan afhjælpe stess, bekymringer og angst.
At være mere bevidst om sin vejrtrækning kan det være med til at modvirke kroppens reaktioner. På den måde giver du kroppen mulighed for at genoprette balancen og finde en mere ro.
Vinterbadeklub Aarhus Ø tilbyder medlemmerne ugentlige meditationer med instruktør Marianne Teglgaard, hvor det eneste, der kræves er tilmelding. Det sker i Havnebadet hver onsdag kl. 17.00.
Adresse
Havnebadet
Bassin 7
8000 Aarhus C
Åbningstider
1. oktober til 31. maj
Mandag-fredag fra kl. 6:00-21:30
Lørdag og søndag fra kl. 13:00-21:30
Information
Ofte stillede spørgsmål
Bestyrelsen
Vedtægter
Privatlivspolitik